جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پارکس
 • صفحه نخست
    • اقامت ایتالیا
    • روش های متنوع اقامت ایتالیا مناسب هر بودجه ، سن و سلیقه ای
    • اقامت آلمان
    • راه اندازی شرکت و کار در آلمان، شرایط و سرمایه لازم برای دریافت اقامت
 • خدمات پارکس
 • درباره ما

ویزای آمریکا

مقدمه

آمریکا کشوری پیشرفته و قدرتمند است، سومین کشور پر جمعیت جهان با بیشترین تنوع نژادی و قومی. چهارمین کشور پهناور جهان که بیش از یک قرن به عنوان بزرگترین ابرقدرت اقتصادی و نظامی جهان شناخته میشود. آمریکا از دیر باز بهترین مقصد مهاجرتی برای تحصیل، کار و زندگی بوده است. کشوری که دارای بیشترین دانشگاه های ممتاز جهان است. دانشمندان آمریکایی با بیشترین تولید علم در جهان تا کنون توانسته اند بیش از 413 جایزه نوبل دریافت کنند (آمریکا در حالی رتبه اول جایزه نوبل را دارد که با اختلاف بسیار زیاد جایگاه دوم و سوم برای انگلستان با 137 و آلمان با 115 جایزه است) خلاصه جازبه های مختلف توریستی، اقتصادی و تحصیلی این کشور صد ها سال است که مهاجران زیادی را از سراسر جهان به سوی خود جذب میکند و جالب است بدانید اولین و بیشترین مهاجران به آمریکا اروپائیان بوده اند. ایرانیان مثل بسیاری از کشورها برای سفر به آمریکا باید ویزا داشته باشند. با توجه به تنوع ویزای آمریکا قبل از هر اقدامی باید ویزای متناسب با هدف خود را انتخاب کنیم

انواع ویزای آمریکا

بیش از 180 نوع ویزا برای ورود به آمریکا وجود دارد و نوع ویزا با توجه به هدف سفر ، مدت زمان اقامت و شرایط مسافر متفاوت است. به طور کلی تمام ویزاهای آمریکا به 2 دسته کلی تقسیم میشوند:

ویزای غیر مهاجرتی

این نوع از ویزاها برای کسانی است که برای اهداف کوتاه مدت به آمریکا سفر میکنند مثل: گردش، تحصیل، درمان، کار و یا تجارت. این ویزا ها موقت هستند، قابل تبدیل به ویزای مهاجرتی و یا اقامت دائم نیستند و دارنده این ویزاها قبل از اتمام اعتبار ویزا باید خاک آمریکا ر ا ترک کند.

ویزای مهاجرتی

این ویزاها برای کسانی صادر میشود که میخواهند به صورت دائم به آمریکا مهاجرت کنند و در آمریکا زندگی کنند. مانند ویزای الحاق خانوادگی برای همسر و یا فرزندان. این ویزا ها به گرین کارت معروف هستند و دارنده این ویزا پس از سفر به آمریکا بدون محدودیت میتواند همیشه در آمریکا بماند.

مهمترین ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

آمریکا مقصد اول و برتر جهان برای تحصیل است با دریافت ویزای تحصیلی آمریکا میتوانید در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید و با مدارکی بسیار معتبر  دانشگاه های آمریکا وارد بازار کار جهانی شوید، در زمان تحصیل اجازه کار پاره وقت دارید. ویزای تحصیلی آمریکا به 3 دسته تقسیم میشود:

 • ویزای دانشجویی F: این ویزا برای دانش آموزان یا دانشجویانی است که از مدرسه، کالج یا دانشگاهی در آمریکا پذیرش داشته باشند و پذیرش آنها برای یک مقطع از مدرسه یا دبیرستان و یا دوره لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و یا حتی دوره زبان انگلیسی باشد و اعتبار آن تا پایان دوره ثبت نام شده است. مدت تحصیل متقاضی باید حداقل 18 ساعت در هفته باشد.
 • ویزای تحصیلی J: این ویزا برای دوره های آموزشی فنی و حرفه است و مختص اساتید، پزشکان و کار آموزان است.
 • ویزای M: این ویزا برای دوره های فرصت مطالعاتی است.

ویزای کار موقت آمریکا

برای هر نوع کار و فعالیت موقت و قانونی در آمریکا باید ویزای کار داشته باشید و اولین مدرک مهم برای درخواست این ویزا یک دعوتنامه معتبر از یک کارفرمای آمریکایی است. ویزای کار آمریکا انواع مختلفی دارد که شرایط و زمان پردازش هر کدام با هم فرق دارد و معمولا درخواست ویزای کار نسبت به ویزای تحصیلی و توریستی پروسه ای طولانی تر و پیچیده تری دارد.

مهمترین ویزاهای مهاجرتی آمریکا

تمام ویزاهای مهاجرتی آمریکا بعد از ورود به آمریکا تبدیل به گرین کارت میشوند

ویزای خانوادگی آمریکا

این نوع از ویزاها برای خارجیانی صادر میشود که همسر یا خانواده آنها شهروندی یا اقامت آمریکا را دارند و میخواهند به خانواده خود در آمریکا بپیوندند و بیش از 6 ماه یا برای همیشه در آمریکا زندگی کنند و  با این ویزا میتوانند گرین کارت آمریکا را دریافت نمایند. متقاضی میتواند افرادی مثل همسر و یا نامزد، والدین و یا فرزندان مجرد زیر 21 سال یک شهروند و یا یک نفر که مقیم آمریکا است باشد.

ویزاهای مهاجرتی خانوادگی بر اساس وضعیت و موقعیت فرد مقیم و یا شهروند آمریکا و نیز موقعیت متقاضی و نسبت بین 2 طرف با هم فرق دارد و به چندین نوع تبدیل میشوند.

ویزای لاتاری آمریکا

دریافت گرین کارت از طریق برنده شدن در لاتاری آمریکا یکی از ساده ترین روشهای دریافت ویزای مهاجرتی و اقامت دائم آمریکا است. هر سال اداره مهاجرت فدرال آمریکا قرعه کشی لاتاری را برگزار میکند و هر کسی که پاسپورت دارد میتواند در این قرعه کشی شرکت کند و شانس برنده شدن دارد. آمریکا سالی 55 هزار ویزای لاتاری صادر میکند و سهمیه ایران در لاتری بسیار بیشتر از سهمیه سایر کشورها است بطوری که در بعضی از سالها ایرانیان با بیش از 6000 هزار برنده اولین کشور برنده در جهان بوده اند.

ویزاهای مهاجرتی خانوادگی بر اساس وضعیت و موقعیت فرد مقیم و یا شهروند آمریکا و نیز موقعیت متقاضی و نسبت بین 2 طرف با هم فرق دارد و به چندین نوع تبدیل میشوند.

ویزای کار دائم آمریکا

برای طیف گسترده ای از مشاغل میتوان ویزای مهاجرتی و به طبع آن گرین کارت آمریکا را گرفت که با توجه به نوع شغل متقاضی انواع مختلفی از این نوع ویزا ها وجود دارد، ویزاهای مهاجرت کاری در دسته EB قرار میگیرند وبیش از 10 نوع مختلف دارند، مثلا EB-1A برای کسانی است که برنده جایزه های جهانی هستند مثل جایزه نوبل، مدال المپیک، جایزه اسکار و کن. برای اساتید و محققان دانشگاهی ویزای EB-1B  و مثلا برای مدیران شرکت های بین المللی که سابقه مدیریت حداقل یک ساله طی 3 سال گذشته داشته باشند ویزای EB-1C صادر میشود و برای گروه گسترده تری  از متخصصین مثل پزشکان، کارگران ماهر و حرفه ای با حداقل مدرک لیسانس ویزاهای EB-2 / EB-3 . برای مترجمان و کارمندان سازمان های بین المللی ، روزنامه نگاران، بازنشستگان ناتو ویزای سریع EB-4 صادر میشود.

ویزای سرمایه گذاری آمریکا

ویزای EB-5  آمریکا برای کسانی صادر میشود که بخواهند حداقل 900 هزار یورو در آمریکا سرمایه گذاری نمایند. دارنده این ویزا گرین کارت و اقامت دائم آمریکا را برای خود، همسر و فرزندان زیر 21 سال دریافت میکند. فرایند دریافت این نوع اقامت طولانی و پیچیده است و حدود 3 سال طول میکشد. با توجه به تحریم ها این روش برای ایرانیان سخت و پر ریسک است.

ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا برای کسانی است که میخواهند حداکثر تا 180 روز در آمریکا اقامت موقت داشته باشند و این نوع ویزا نیز با توجه به هدف سفر خود به 3 دسته تقسیم میشود:

دسته اول: ویزای بیزینسی B-1

ویزا برای حضور در برنامه های مثل: مذاکرات تجاری، دوره آموزشی کوتاه، همایش ها و کنفرانس های علمی، هنری، تجاری،  پیگیری انحصار و وراثت، تسویه معاملات ملکی و موارد مشابه صادر میشود.

دسته دوم: ویزای B-2

ویزای برای گردش و سیاحت، ملاقات با دوستان و خانواده و یا برای مداوا و درمان، حضور در مسابقات یا مناسبت های ورزشی و موسیقی، ثبت نام در یک دوره تحصیلی و تفریحی کوتاه مدت و بدون صدور مدرک مثل کلاس نقاشی و یا کلاس آشپزی.

دسته سوم: ویزای B-1/B-2

برای تلفیقی از هر 2 نوع ویزای قبلی در نظر گرفته میشود.

مدت اعتبار ویزای توریستی آمریکا

آمریکا برای ایرانیان فقط یک ویزای توریستی سینگل 6 ماهه صادر میکند که قابل تمدید نیست و با هر ویزا فقط یک بار میتوان به آمریکا سفر کرد . البته ویزاهای توریستی آمریکا برای غیر ایرانیان با توجه به هدف سفر و نوع ویزا میتواند از نوع سینگل و مولتی باشد و اعتبار آن هم 6 ماهه، 2 ساله، 5 و 10 ساله

شرایط و مدارک ویزا آمریکا

مدارک شناسایی

مدارک مالی و شغلی

دعوت نامه

اگر دعوتنامه دارید باید مشخصات دعوت کننده و متقاضی ویزا نوشته شود. مشخصات و مدارک شامل:

مشخصات دعوت کننده

اسم و فامیل کامل – تاریخ تولد – آدرس و شماره تلفن در آمریکا – وضعیت اقامت در آمریکا مثل شهروند، اقامت دائم یا موقت – عنوان شغلی

مشخصات دعوت شونده

اسم و فامیل کامل – تاریخ تولد – آدرس و شماره تلفن در ایران یا کشوری که مقیم است – نسبت با دعوت کننده – دلیل سفر متقاضی – مدت زمان اقامت در آمریکا – تاریخ ورود و خروج از آمریکا – محل اسکان در آمریکا – منبع تامین هزینه سفر

مدارک فرد دعوت کننده

ارائه کارت شهروندی – پاسپورت و شناسنامه آمریکایی یا کارت اقامت از سوی فرد دعوت کننده – سایر مدارک فرد دعوت کننده شامل گواهی اشتغال به کار، نامه بانک، برگه های مالیاتی و قبوض پرداختی مثل آب و برق و گاز میتواند برای نتیجه ویزا مثبت باشد.

نکات مهم در مورد مدارک

هزینه‌ها

هزینه درخواست ویزای آمریکا که توسط سفارت آمریکا برای بررسی پرونده شما دریافت میشود 160 دلار آمریکا است. این مبلغ پس از پرداخت قابل استرداد نیست و در صورتیکه منصرف شوید و یا درخواست ویزای شما ریجکت شود این مبلغ استرداد نمیشود.

البته برای دریافت ویزای آمریکا علاوه برهزینه سفارت هزینه ترجمه مدارک، بیمه مسافرتی و نیز هزینه سفر به یکی از کشورهای همسایه برای انگشت نگاری و مصاحبه را هم باید در نظر گرفت.

مراحل درخواست مستقیم ویزای آمریکا

 • انتخاب نوع ویزا
 • تهیه و ترجمه مدارک
 • تکمیل فرم آنلاین ویزا در سایت سفارت، فرم DS-160 (هر نفر یک فرم جداگانه)
 • آپلود عکس جدید و استاندارد در سایت سفارت
 • گرفتن وقت سفارت در تهران، ترکیه، ارمنستان و یا امارات
 • پرداخت هزینه ویزای سفارت به صورت آنلاین
 • مصاحبه و انگشت نگاری به صورت حضوری در سفارت

مصاحبه ویزای توریستی آمریکا

در کنسولگری آمریکا از شما اثر انگشت دیجیتال گرفته میشود و یک افسر کنسولی با شما مصاحبه میکند تا تشخیص دهد که آیا شما شرایط دریافت ویزای آمریکا را دارید یا خیر و نیز مدارک و برنامه شما متناسب با نوع ویزای درخواستی و هدف سفر شما است یا خیر. پس از مصاحبه ممکن است با صدور ویزای فوری و بدون پردازش موافقت و در اینصورت شما طی 2 تا 4 روز ویزا دریافت میکنید و یا ممکن است بررسی و پردازش درخواست شما به زمان بیشتری نیاز باشد. معمولا زمان معمول صدور ویزای توریستی از زمان مصاحبه تا دریافت جواب 2 تا 3 ماه است، اما گاهی این مدت 5 تا 8 ماه هم طول کشیده است.

سفارت های آمریکا برای ایرانیان

آمریکا در ایران سفارت و کنسولگری ندارد. متقاضیان ایرانی برای درخواست هر نوع ویزا باید به کنسولگری آمریکا در کشورهای دیگر مراجعه کنند. رایج ترین اتخاب ایرانیان یکی از 3 کشور همسایه مثل ترکیه، ارمنستان و یا امارات است و البته از طریق کشورهایی مثل عمان و تاجیکستان هم برخی افراد اقدام کرده اند (کنسولگری آمریکا در امارات آفیسر فارسی زبان برای ایرانیان دارد) . از نظر میزان سختگیری و یا راحتی یک سفارت برای صدور ویزا تفاوت زیادی بین کشورهای مذکور برای اتخاب شما وجود ندارد، چون قوانین ویزا و ورود به آمریکا در همه سفارتها یکسان است، البته سفارتهای آمریکا در اروپا نگرش مثبت تری دارند و مشتریانی که از اروپا و مخصوصا ایتالیا اقدام نموده اند راحتر ویزا گرفته اند.

افزایش شانس دریافت ویزای توریستی آمریکا

عوامل مهمی میتوانند شانس دریافت ویزای توریستی را افزایش دهند که به چند مورد مهم در زیر اشاره میکنیم.

 • سابقه سفر: داشتن سفرهای مختلف خارجی در نقاط مختلف جهان مخصوصا کشورهای حوزه شنگن، ژاپن، کره جنوبی، برزیل، بریتانیا و کانادا نشان میدهد شما اهل سفر و گردش هستید و همانطور که در کشور دیگری پناهنده نشدید پس هدفتان از سفر به آمریکا گردش است و نه پناهندگی.
 • دعوتنامه: داشتن دعوتنامه رسمی از بستگان درجه یک یا از دانشگاه یا از یک کارفرما و یا از یک همایش بین المللی و یا از یک بیمارستان برای درمان شانس دریافت ویزا را افزایش میدهد.
 • دلایل و مدارک مبنی بر وابستگی به ایران یا کشور دیگری که در آن زندگی میکنید: وابستگی خانوادگی مثل داشتن پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزند در ایران – وابستگی شغلی که در آن سابقه طولانی کار و میزان درآمد و نوع کار و سمت شغلی اهمیت دارد – وابستگی ملکی با داشتن تعداد بیشتر املاک.
 • اقدام غیر همزمان اعضای خانواده: اگر همه اعضای خانواده با هم اقدام نکنند نشان میدهد که شما به خاطر سایر اعضای خانواده خود که ویزا ندارند و در ایران مانده اند پس از پایان سفر خود آمریکا را ترک میکنید.
 • داشتن تمکن و سرمایه مال کافی.

دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی آمریکا

و نکاتی برای درخواست مجدد

رفع ریجکتی ویزای آمریکا

اگر درخواست ویزای شما رد شد امکان اعتراض ندارید اما شما میتوانید مجددا اقدام نمائید و هیچ محدودیتی حتی برای چند بار اقدام وجود ندارد ولی برای اینکه نتیجه مثبت بگیرید و مجددا ریجکت نشوید باید تغییرات اساسی در پرونده شما ایجاد گردد و هر نقص و کمبودی که باعث ریجکتی قبلی شده بود را رفع کنید و اگر امکان تغییر نواقص را ندارید پس باید صبر کنید تا شرایط شما بهتر شود و با مدارک و شرایط متفاوت و بهتری دوباره اقدام نمائید.

اطلاعات مفید

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری و یا تحصیلی

ویزای توریستی آمریکا قابل تبدیل به ویزای کاری یا تحصیلی نیست و حداکثر پس از 6 ماه باید آمریکا را ترک کرد.

تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم

ویزای توریستی قابل تبدیل به اقامت بلند مدت نیست، بلکه برای مهاجرت دائم باید ابتدا از روش های اقامت دیگر مثل تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری اقدام کرد. اگر با ویزای توریستی یا هر ویزای غیر مهاجرتی دیگر در آمریکا بودید و قصد تغییر ویزا و اقامت را داشتید ، مثلا ازدواج با یک آمریکایی و یا فراهم شدن یک قرارداد کاری در آمریکا، قبل از اتمام ویزای خود آمریکا را ترک کنید و برای ویزای جدید مجددا اقدام کنید.

ماندن بیش از اعتبار ویزا

اگر تا قبل از پایان اعتبار ویزا آمریکا را ترک نکنید جریمه میشوید و برای دریافت ویزای مجدد آمریکا در آینده یک نکته منفی محسوب میشود.

ورود به آمریکا با ویزای توریستی

دارنده ویزای توریستی آمریگاه میتواند وارد فرورگاه یا یک بندر ورودی شود و در آنجا ماموران مرزی این اختیار را دارند که با بررسی مدارک و وسایل همراه به مسافر اجازه ورود به آمریکا را بدهند و یا برعکس از ورود مسافر به آمریکا جلوگیری کرده و به کشورش دیپورت کنند. لازم است قبل از سفر به آمریکا اطلاعات کاملی داشته باشید که چه مدارکی باید همراه داشته باشید و در مورد کالاهای مجاز و یا ممنوع برای ورود اطلاعات کامل داشته باشید.

مدت زمان صدور ویزای توریستی آمریکا

پس از مصاحبه ممکن است با صدور ویزای فوری و بدون پردازش موافقت و در اینصورت شما طی 2 تا 4 روز ویزا دریافت میکنید و یا ممکن است بررسی و پردازش درخواست شما به زمان بیشتری نیاز باشد. معمولا زمان معمول صدور ویزای توریستی از زمان مصاحبه تا دریافت جواب 2 تا 3 ماه است، اما گاهی این مدت 5 تا 8 ماه هم طول کشیده است.

میزان تمکن مالی

مدارک مالی و موجودی بانک عامل مهمی برای صدور ویزا است و میزان آن برای ویزاهای مختلف فرق دارد و بستگی به نوع ویزا دارد اما در مورد ویزای توریستی بهتر است به ازای هر نفر میانگین معادل 20 تا 30 هزار دلار باشد.

تولد فرزند

برای تولد فرزند در آمریکا ویزا صادر نمیشود و اگر فرزند شما در آمریکا متولد شود در زمانی که شما ویزای توریستی دارید به فرزند شما شهروندی آمریکا تعلق نمیگیرد.