جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پارکس
 • صفحه نخست
    • اقامت ایتالیا
    • روش های متنوع اقامت ایتالیا مناسب هر بودجه ، سن و سلیقه ای
    • اقامت آلمان
    • راه اندازی شرکت و کار در آلمان، شرایط و سرمایه لازم برای دریافت اقامت
 • خدمات پارکس
 • درباره ما

ویزای شنگن

مقدمه

حوزه شنگن به بخش بزرگی از اروپا میگوند، شامل 27 کشور فعلی عضو شنگن و 2 کشور رومانی و بلغارستان که تا پایان امسال عضو شنگن میشوند. رفت و آمد بین این کشورها آزاد است و کنترل مرزی برای تردد بین مردمان اعضای شنگن وجود ندارد. این کشورها تردد اتباع خود را بسیار سهل و آسان کرده اند اما برای اتباع کشورهای خارجی که نیاز به ویزا دارند سختگیر میباشند. بیشتر کشورهای حوزه شنگن عضو اتحادیه اروپا هستند، به جزء 3 کشور سوئیس، ایسلند و نروژ که عضو اتحادیه اروپا نیستند و یا ایرلند و قبرس که عضو اتحادیه اروپا هستند ولی عضو پیمان شنگن نیستند.

شهروندان کشورهای عضو شنگن، شهروندان اتحادیه اروپا ، خارجیانی که اقامت یکی از کشورهای شنگن رادارند و شهروندان 55 کشور غیر از اتحادیه اروپا مثل ژاپن، امارات، کانادا، استرالیا که برای سفر کمتر از 3 ماه نیاز به ویزا ندارند میتوانند بدون محدودیت و بدون ویزای شنگن به کشورهای حوزه شنگن سفر و تردد نمایند.

اتباع ایرانی برای سفر به حوزه شنگن باید ویزا بگیرند و تا پایان اعتبار ویزای خود میتوانند بدون محدودیت در تمام کشورهای شنگن تردد نمایند. معمولا از اولین کشور شنگن که قصد ورود به آن را دارید و یا کشوری که بیشترین اقامت را در آن خواهید داشت باید ویزا بگیرید.

انواع ویزای شنگن

ویزای ورود به حوزه شنگن انواع مختلفی دارد و نوع ویزا با توجه به هدف سفر و شرایط ورود مسافر متفاوت است. ویزای شنگن به 3 دسته کلی تقسیم میشود:
ویزای شنگن یکسان یا متحد

Uniform Schengen Visa (USV)

ویزاهای اعتبار محدود

Limited Territorial Validity Visas (LTV)

ویزاهای ملی

National Visas

ویزای شنگن یکسان یا متحد

Uniform Schengen Visa (USV)

این ویزا یک نوع اجازه ورود و تردد صادر شده توسط یک کشور شنگن است که با توجه به مدت اعتبار ویزا دارنده آن میتواند از حداقل چند روز تا حداکثر 90 روز در طول یک دوره زمانی 6 ماهه در محدوده شنگن اقامت و تردد کند. این ویزا با توجه به اهداف سفر به 3 دسته A و B و C تقسیم میشود:

ویزای شنگن نوع A

ویزای ترانزیت فرودگاهی است و برای کسی صادر میشود که میخواهد بین 2 کشور غیر شنگن سفر کند ولی مجبور است توقفی در یک فرودگاه شنگن برای تعویض پرواز خود داشته باشد. مسافر نمیتواند برای ورود به محدوده شنگن از فرودگاه خارج شود و تنها مجاز به توقف و انتظار تعویض هواپیما در همان فرودگاه است. اگر بخواهید برای تعویض پرواز خود از یک فرودگاه شنگن خارج شده و به فرودگاه دیگری در حوزه شنگن بروید، در اینصورت شرایط دریافت ویزای ترانزیت را ندارید و باید ویزای معمولی شنگن بگیرید.

ویزای شنگن نوع B

ویزای ترانزیت شنگن است که فرد میتواند حداکثر ظرف 5 روز با ماشین یا قطار از خاک چند کشور شنگن عبور کرده تا به کشور غیر شنگن وارد شود.

ویزای شنگن نوع C

ویزای یک ویزای کوتاه مدت است فرد میتواند با توجه به مدت اعتبار ویزا در کشورهای عضو شنگن اقامت و گردش داشته باشد. در حال حاضر این نوع ویزا 2 نوع سینگل (فقط یک بار میتوان وارد حوزه شنگن شد) و مالتیپل است. با ویزای مالتی در مدت اعتبار ویزا محدودیتی برای دفعات استفاده از آن وجود ندارد ولی در هر بار ورود حداکثر 90 روز میتوان در یک محدوده زمانی 6 ماهه اقامت داشت. ویزا های مولتی میتواند 3 ماهه، 6 ماهه، 1 تا حداکثر 5 ساله باشد.

ویزاهای اعتبار محدود و ملی

Limited Territorial Validity Visas (LTV) & National Visas

ویزاهای اعتبار محدود Limited Territorial Validity Visas (LTV)

نوعی ویزای موقت شنگن است که به دلایل اضطراری و شرایط خاص بشر دوستانه مثل پناهندگی صادر میشود و فرد دارنده فقط میتواند در کشور یا کشورهایی که در ویزا ذکر شده تردد نماید و اجازه ورود به دیگر کشورها را نخواهد داشت.

ویزاهای ملی یا National Visas

ویزای ملی یا ویزای نوع D به افرادی تعلق میگیرد که با اهدافی مثل تحصیل، کار، الحاق خانوادگی، سرمایه گذاری باید بیش از 90 روز در کشور صادر کننده عضو شنگن حضور داشته باشند و زندگی کنند مثل دانشجویان خارجی.

شرایط متقاضی برای اخذ ویزای شنگن

لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای شنگن

مدارک و اطلاعاتی که به سفارت برای دریافت ویزا ارائه میدهیم مهمترین عامل برای دریافت ویزا است. مدارک نادرست و یا اطلاعات غلط میتواند باعث ریجکتی ویزا شود و تا سالها شما را از دریافت ویزا محروم کند. مدارک بانکی از مهمترین مدارکی است که باید حاوی اطلاعات درست و شفاف برای تبادلات مالی شما باشد. در اینجا مدارک مورد نیاز ویزای ذکر شده است.

مدارک شناسایی

 • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل یک سال اعتبار و کلیه پاسپورت های قدیمی دارای ویزا.
 • تصویر تمام صفحات پاسپورت که دارای ویزا و یا مهر است.
 • تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی برای هر یک از متقاضیان به صورت جداگانه.
 • 2 قطعه عکس جدید 5 در 4.5 رنگی با زمینه سفید.
 • اصل شناسنامه
 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت همراهی فرزندان.
 • رضایت نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون یکی از والدین قصد مسافرت دارند.

مدارک مالی

 • نامه تمکن بانک گردش 6 ماهه حساب به زبان انگلیسی با مهر و امضای شعبه.
 • اسناد مالکیت، اسناد مربوط به سرمایه گذاری، خرید سهام، سپرده بانکی
 • موجودی بانک برای ویزای توریستی: میزان موجودی حساب بانکی در تمام این مدت 6 ماهه برای سرپرست خانواده حداقل 600 میلیون تومان و برای همسر حداقل 200 میلیون تومان و برای هر کدام از فرزندان حداقل 100 میلیون تومان در حساب بانکی والدین بیشتر باید باشد. یعنی برای یک خانواده 2 نفره حداقل 800 و 3 نفره 900 و 4 نفره یک میلیارد تومان حداقل موجودی

مدارک شغلی

 • کارمند دولت: حکم کارگزینی، کارت پرسنلی، لیست بیمه و فیش حقوقی 3 ماه آخر.
 • کارمند شرکت خصوصی: گواهی اشتغال، لیست بیمه و فیش حقوقی 3 ماه آخر.
 • کارفرمایان: آگهی تأسیس و تغییرات شرکت، لیست بیمه و فیش حقوقی 3 ماه آخر، پرداخت مالیات.
 • پزشکان: پروانه طبابت، کارت نظام پزشکی، پروانه مطب، آخرین لیست مالیات و بیمه پرداختی.
 • مهندسان: پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت.
 • کارخانه داران و مشاغل آزاد: پروانه بهره برداری، جواز کسب، کارت بازرگانی، بیمه، پرداخت مالیات.
 • بازنشستگان: حکم بازنشستگی و فیش حقوقی دو ماه آخر بازنشستگی

سایر مدارک

 • بلیط هواپیما: رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • بیمه مسافرتی بین المللی: با پوشش هزینه درمان حداقل تا 30 هزار یورو.
 • رزرو هتل: رزرو هتل و یا دعوتنامه اقوام و یا دوستان، اگر در طول سفر در منزل آنها ساکن میشوید.
 • دعوتنامه: اگر دعوتنامه دارید باید مشخصات دعوت کننده و متقاضی ویزا نوشته شود.

کارمندان دفاتر خدمات ویزا (مثل VFS ، VISMETRIC و BLS) در روز درخواست ویزا از شما اثر انگشت دیجیتال میگیرند و ممکن است با شما مصاحبه کنند و یا ممکن است روزهای بعد از خود کنسولگری سفارتی که درخواست کرده اید با شما تماس بگیرند و مصاحبه تلفنی داشته باشند تا تشخیص دهند که آیا شما شرایط دریافت ویزای شنگن را دارید یا خیر و نیز مدارک و برنامه شما متناسب با نوع ویزای درخواستی و هدف سفر شما است یا خیر. 

برخی از سوالات احتمالی

مصاحبه ویزای شنگن

هزینه های ویزای شنگن برای هر نفر

هر متقاضی معمولا 3 نوع هزینه برای دریافت ویزا دارد که شامل:
هزینه سفارت

این هزینه مجموعا برای سفارت و مرکز انگشت نگاری است. برای کودکان زیر 6 سال رایگان – 6 تا 12 سال 70 یورو – بالاتر از 12 سال 110 یورو است.

هزینه ترجمه مدارک

با توجه به تعداد مدارک و نوع زبان ترجمه متفاوت است.

هزینه آژانس مسافرتی

هزینه آژانس مسافرتی که قرار است برای متقاضی مجری دریافت ویزا است.

مدت اعتبار ویزای شنگن

مدت اعتبار ویزا: محدوده زمانی که شما میتواند سفر خود را شروع کنید و پس از اتمام سفر از کشور مقصد خارج شوید، برای مثال در ویزای 1 ماهه که نوشته از 10 مارس تا 10 فوریه، شما از روز شروع ویزا یعنی 10 مارس و بعد از آن میتوانید سفر خود را شروع کنید و باید حداکثر 10 فوریه از حوزه شنگن خارج شوید. اعتبار ویزا معمولا 20 روزه، 45 روزه، 3 ماه، 6 ماه، 1 سال، 2 سال، 3 و 4 و 5 ساله است.

روزهای استفاده از ویزا: عددی است که در ویزا قید شده و منظور تعداد روزهای است که شما میتواند در کشور مقصد و حوزه شنگن بمانید.

مراحل درخواست ویزای شنگن

 • انتخاب نوع ویزا با توجه به هدف سفر، اتخاب کشور مقصد، اتخاب زمان سفر
 • تهیه و ترجمه مدارک لازم
 • تکمیل فرم ویزا (برای هر نفر یک فرم جداگانه)
 • گرفتن وقت سفارت
 • تحویل مدارک، مصاحبه و انگشت نگاری به صورت حضوری در سفارت
 • پرداخت هزینه ویزای سفارت
 • اتظار 15 تا 30 روزه و در نهایت دریافت ویزا

دلایل ریجکتی ویزا

رفع ریجکتی ویزای شنگن

اگر درخواست ویزای شما رد شد امکان اعتراض دارید و میتوانید در مهلت 15 تا 20 روزه ذکر شده در نامه ریجکتی یک نامه بصورت ایمیل به کنسولگری کشور مقصد بنویسید و در جواب نواقص و یا دلایلی که باعث ریجکتی شما شده است، دلایل و مدارک و مستندات کافی و مرتبط پیوست کنید تا شاید مسول پرونده شما نظرش مثبت شد. یا میتوانید تا 60 روز از طریق دادگاهی در کشور مقصد اقدام کنید. البته در بیشتر موارد اعتراض نتیجه را تغییر نداده است.  البته شما میتوانید مجددا اقدام نمائید و هیچ محدودیتی حتی برای چند بار اقدام وجود ندارد ولی برای اینکه نتیجه مثبت بگیرید و مجددا ریجکت نشوید باید تغییرات اساسی در پرونده شما ایجاد گردد و هر نقص و کمبودی که باعث ریجکتی قبلی شده بود را رفع کنید و اگر امکان تغییر نواقص را ندارید پس باید صبر کنید تا شرایط شما بهتر شود و با مدارک و شرایط متفاوت و بهتری دوباره اقدام نمائید.

دانستنی‌های مهم درباره ویزای شنگن

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری و یا تحصیلی

ویزای توریستی قابل تبدیل به ویزای کاری یا تحصیلی نیست و پس از اتمام مهلت ویزا باید حوزه شنگن را ترک کرد.

تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم

ویزای توریستی قابل تبدیل به اقامت بلند مدت نیست، بلکه برای مهاجرت دائم باید ابتدا از روش های اقامت دیگر مثل تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری اقدام کرد. اگر با ویزای توریستی یا هر ویزای غیر مهاجرتی دیگر در اروپا بودید و قصد تغییر ویزا و اقامت را داشتید ، مثلا ازدواج با یک شهروند اروپایی و یا فراهم شدن یک قرارداد کاری در اروپا، قبل از اتمام ویزای خود اروپا را ترک کنید و برای ویزای جدید مجددا اقدام کنید.

ماندن بیش از اعتبار ویزا

اگر تا قبل از پایان اعتبار ویزا حوزه شنگن را ترک نکنید جریمه میشوید و برای دریافت ویزای مجدد شنگن در آینده یک نکته منفی محسوب میشود.

ورود به کشورهای شنگن با ویزای شنگن

دارنده ویزای شنگن میتواند وارد فرورگاه یا یک بندر ورودی شود و در آنجا ماموران مرزی این اختیار را دارند که با بررسی مدارک و وسایل همراه به مسافر اجازه ورود به کشور مقصد را بدهند و یا برعکس از ورود مسافر به مقصد جلوگیری کرده و به کشورش دیپورت کنند. لازم است قبل از سفر به اروپا اطلاعات کاملی داشته باشید که چه مدارکی باید همراه داشته باشید و در مورد کالاهای مجاز و یا ممنوع برای ورود اطلاعات کامل داشته باشید.

مدت زمان صدور ویزای توریستی شنگن

معمولا زمان معمول صدور ویزای توریستی از زمان مصاحبه تا دریافت جواب 10 تا 30 روز است.

میزان تمکن مالی

مدارک مالی و موجودی بانک عامل مهمی برای صدور ویزا است و میزان آن برای ویزاهای مختلف فرق دارد و بستگی به نوع ویزا دارد اما در مورد ویزای توریستی بهتر است به ازای هر نفر میانگین معادل 10 تا 20 هزار یورو باشد.

تولد فرزند

کشورهای عضو شنگن برای تولد فرزند در اروپا ویزا صادر نمیکنند و اگر فرزند شما در اروپا متولد شود در زمانی که شما ویزای توریستی دارید به فرزند شما شهروندی اروپا تعلق نمیگیرد.

تحویل مدارک به سفارت

در روز مصاحبه شخص متقاضی باید شخصا در دفتر خدمات ویزا با مدارک کامل حضور داشته باشد.